Az égési sérülések többsége otthon következik be, ahol általában forró víz, olaj vagy zsír kerül a bőrre. A bőrnek csupán a külső rétegét (a felhámot) érintő, első fokú égési sérülés esetén bőrpír és -érzékenység, valamint duzzanat jelentkezik…
Nyílt láng és gőz a felhám alatt az irhát is károsíthatja. Az ilyen, másodfokú sérüléseket erősebb fájdalom és hólyagosodás kíséri.
A harmadfokú égés eleinte nem fáj, hiszen a bőr teljes egészében, az idegvégződésekkel együtt roncsolódik; a bőrfelület elszenesedett, illetve viasszerű. Azonnali kórházi ellátást és kezelést igényel.
Cselekedjünk gyorsan! Még az első fokú égési sérülés is orvosi ellátást igényel, ha tenyérnyinél nagyobb kiterjedésű. A hámszövetek mélyebb roncsolódása, illetve áramütés okozta sérülések esetén sürgősen hívjunk segítséget! Amennyiben csupán a felső bőrréteg egy kis területe érintett, biztonsággal követhetjük az alábbi lépéseket.
Mi a teendő?
Amilyen hamar csak lehet, tartsuk a megégett bőrfelületet folyó hideg víz alá legalább 15 percig. Ne kenjük be semmiféle kenőccsel, zsírral, vajjal.(Nagyobb felület hűtésénél azonban gondoljunk a lehülés veszélyére!)
Távolítsunk el minden ékszert vagy ruhadarabot, amely a megégett testrészt elszoríthatja, ha az bedagadna.
Fedjük be lazán steril kötszerrel az égési sérülést. Amennyiben rendelkezésre áll patikában is kapható speciális égési kötszer, használjuk azt. Ez fájdalmat is csillapít, antibakteriális környezetet teremt, ezzel véd a fertőzéssel szemben és elvonja a hőt a sérült testrész bőrének mélyebb rétegeiből is.
Ne nyissuk fel a hólyagokat, mert azok természetes védőréteget alkotnak.
Égési sérülést követően forduljunk szakemberhez - lehetőleg égett sérültekkel foglalkozó sebészhez további ellátás céljából.