Vérzés akkor keletkezik, ha az erek folytonossága megszakad, a vér kilép a keringési rendszerből. A vérzés felléphet testen belül (belső vérzés), illetve külsö vérzés formájában.
Meg kell állapítanunk a vérzés típusát és a kötést ennek megfelelően kell készíteni.
Hajszáleres vérzésnél a vér lassan szivárog. Ilyenkor mindössze egy fedőkötést kell felhelyezni. A sebkörnyék megtisztítása után steril mull lapot helyezünk a sebre és azt rögzítjük pólyával, esetleg ragtapasz csíkkal.
Visszeres vagy vénás vérzésnél a vér sötétebb színű, lassan csordogál a sebből. Mivel ez hosszú idő alatt komoly vérveszteséghez vezethet, erre a sebfedést követően nyomókötést kell felhelyezni. Ilyenkor a sebfelszínre helyezett steril mull lapra egy összetekert pólyát helyezünk a sebfelszínnel párhuzamosan és azt szorosan rögzítjük pólyával, esetleg ragtapaszcsíkkal. Vénás vérzésnél a vérzést a végtag magasba emelése is csillapítja.
Artériás vagy ütőeres vérzésnél a vér élénkpiros, a szívműködés ütemében tör elő a sebből. Ilyenkor is erős nyomókötést helyezünk fel, a végtagemelés elkerülhetetlen itt is.
A végtagokra szorítókötés felhelyezése tilos, mert vénás vérzésnél fokozza a vérzést, artériás vérzést pedig nem csillapít. Hosszú ideig fenntartva akár végtag elhalást is okozhat.
Utóbbi vérzés esetén mindenképpen orvosi ellátásra van szükség.
Szükséges felszerelések - steril mullap, pólya, Betadin, ragtapasz - minden elsősegély felszerelés részét képezik.